www.domzdravljadoboj.ba Blog

EVROPSKA SEDMICA IMUNIZACIJE

Od 24. do 30. aprila obilježava se Evropska sedmica imunizacije, inicijativa Svjetske zdravstvene organizacije, čiji je cilj podizanje svijesti o značaju vakcinacije u zaštiti zdravlja i sprečavanju zaraznih bolesti.

Ovogodišnji slogan glasi: „Vakcinacija djeluje za sve generacije“, naglašavajući da vakcinacija štiti ljude svih uzrasta – od najmlađih do najstarijih.

Vakcinacija je jedan od najsigurnijih i najefikasnijih načina zaštite od brojnih bolesti. Zahvaljujući vakcinama, generacije prije nas su bile zaštićene, a danas imamo priliku da zaštitimo sebe, svoju djecu i zajednicu.

Kontinuirana imunizacija tokom života ključna je za očuvanje zdravlja pojedinca i kolektiva, sprečavanje epidemija i smanjenje opterećenja zdravstvenog sistema.

Naši zdravstveni radnici su tu da pruže tačne i provjerene informacije o vakcinama, odgovore na sva pitanja i pomognu vam da donesete informisane odluke.

JZU Dom zdravlja Doboj poziva sve građane da budemo odgovorni jer vakcinacijom štitimo i sebe i druge.

INSTALACIJE TOPLOTNIH PUMPI U DOMU ZDRAVLJA KROZ PROJEKAT – AKCIJA ZAJEDNICE ZA ENERGETSKU TRANZICIJU U BOSNI I HERCEGOVINI

Danas je potpisan Memorandum o razumijevanju između “Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH” i Grada Doboja, djelujući kroz projekat “Akcija zajednice za energetsku tranziciju u Bosni i Hercegovini” (CAET), a u svrhu razvoja implementacionog koncepta za projektnu ideju koju pokreće lokalna zajednica u okviru investicije u sistem obnovljivih izvora za javni objekat.

Fokus ovog projekta je na instalaciji toplotne pumpe u JU „Dom zdravlja Doboj“. JZU Dom zdravlja Doboj

Projekat “Akcija zajednice za energetsku tranziciju u Bosni i Hercegovini” (CAET) je odobrilo njemačko Federalno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a implementira ga Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. CAET pomaže Bosni i Hercegovini u njenim naporima u pravcu energetske tranzicije i ispunjavanja obaveza zemlje prema Ugovoru o energetskoj zajednici.

Opšti cilj ove saradnje je razvoj implementacionog koncepta za projektnu ideju koju pokreće lokalna zajednica u okviru investicije u zamjenu postojećeg sistema grijanja sa toplotnim pumpama za Dom zdravlja Doboj, čiji je predlagač Grad Doboj.

DAN PLANETE ZEMLJE

Danas obilježavamo Dan planete Zemlje, podsjećajući se koliko je važno da čuvamo prirodu i brinemo o okruženju u kojem živimo. Ovogodišnji slogan „Naša snaga, naša planeta“ naglašava zajedničku odgovornost svih nas da svojim svakodnevnim izborima doprinesemo zdravijoj i čistijoj budućnosti.

Zdravlje ljudi neraskidivo je povezano sa zdravljem naše planete. Čist vazduh, voda i prirodna sredina osnov su kvalitetnog života i prevencije mnogih bolesti. Zato je važno da zajedno radimo na očuvanju životne sredine – kroz odgovorno ponašanje, smanjenje otpada i brigu o prirodnim resursima.

JZU Dom zdravlja Doboj poziva sve građane da budu dio promjene – jer svaka mala akcija ima veliki značaj.

7.APRIL – SVJETSKI DAN ZDRAVLJA

Dom zdravlja Doboj obilježio je ovaj važan datum organizacijom edukativno-zabavne predstave za djecu predškolskog uzrasta.

Kroz igru i interaktivan sadržaj, mališani su učili o zdravim stilovima života – važnosti zdrave ishrane , fizičke aktivnosti , lične higijene , kao i značaju čiste vode i vazduha

Aktivnost je održana u JPU „Majke Jugović“ Doboj, uz prisustvo više od 150 djece i njihovih vaspitača.

Podršku manifestaciji pružila je i ministarka za porodicu, omladinu i sport, Irena Ignjatović.

U druženju su učestvovala i djeca iz predškolske ustanove – Klub za djecu „Milica“, čime je dodatno obogaćen program i podstaknuto zajedničko učenje kroz igru.

JZU Dom zdravlja Doboj nastavlja da aktivno djeluje u lokalnoj zajednici kroz promociju zdravlja i prevenciju bolesti, posebno među najmlađima.

Aktivnost se realizuje u okviru Programa “Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini” koji finansira Vlada Švicarske a implementira Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Federalno ministarstvo zdravstva u partnerstvu sa Institutom za populaciju i razvoj.

Zdravi životni stilovi – temelj dobrog zdravlja

Prema preporukama Svjetska zdravstvena organizacija, male svakodnevne navike mogu napraviti veliku razliku.

– Redovna fizička aktivnost

– ⁠Pravilna i uravnotežena ishrana

– ⁠Održavanje zdrave tjelesne mase

– ⁠Izbjegavanje duvana i štetne upotrebe alkohola

– ⁠Briga o mentalnom zdravlju

Ove navike značajno smanjuju rizik od hroničnih nezaraznih bolesti i doprinose boljem kvalitetu života.

Zdravlje počinje izborima koje pravimo svaki dan!

U Domu zdravlja održan okrugli sto pod nazivom „A, gdje je porodica alkoholičara?“

U dobojskom Domu zdravlja održan je okrugli sto pod nazivom „A, gdje je porodica alkoholičara?“, u okviru obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma.

Duško Vasić se po drugi put liječi od alkoholizma. Deset godina nije konzumirao alkohol, a onda je, kako i sam priznaje, ponovo počeo da pije. Alkohol je svakodnevno konzumirao, čak i na radnom mjestu. Ni sam ne zna da objasni razloge zbog kojih je ponovo posegnuo za čašom. Možda, kaže, zato što nije imao hrabrosti da se suoči sa životnim problemima. Po drugi put je prošao intenzivnu fazu liječenja, a trenutno je u Klubu liječenih alkoholičara.

Podaci dobojskog Centra za zaštitu mentalnog zdravlja pokazuju da iz godine u godinu raste broj evidentiranih alkoholičara. Trenutno imaju 220 registrovanih pacijenata. Desetak lica nalazi se u intenzivnoj grupnoj fazi liječenja, određeni broj je na individualnom tretmanu, dok je od 20 do 30 osoba u Klubu liječenih alkoholičara, u dužoj apstinenciji, odnosno u fazi produženog liječenja. Sve je veći broj mladih koji se liječe od alkoholizma. Trenutno najmlađa osoba u tretmanu ima 15, a najstarija 80 godina. Porodica je ključni faktor uspjeha u liječenju alkoholičara.

Klub liječenih alkoholičara postoji više od dvije decenije. U okviru Kluba sprovodi se rehabilitacija liječenih alkoholičara kako bi se što prije vratili i ponovo uklopili u sredinu u kojoj žive.

DobojskI Dom zdravlja svake godine obilježava Međunarodni dan borbe protiv alkoholizma.

Međunarodni dan borbe protiv alkoholizma obilježava se 1. aprila s ciljem podizanja svijesti o štetnim posljedicama prekomjerne konzumacije alkohola na pojedinca, porodicu i društvo u cjelini.

Opširnije u prilogu:

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: RTV Doboj

ODRŽANA ŠESTA SJEDNICA AKTIVA DIREKTORA DOMOVA ZDRAVLJA REPUBLIKE SRPSKE

U JZU Dom zdravlja Doboj danas je održana VI sjednica Aktiva direktora domova zdravlja Republike Srpske, kojoj su prisustvovali direktori zdravstvenih ustanova primarnog nivoa zdravstvene zaštite iz cijele Republike Srpske.

Tokom sjednice razmatrano je više važnih tema koje se odnose na funkcionisanje i unapređenje sistema primarne zdravstvene zaštite, uključujući finansiranje zdravstvenih ustanova, pitanje nedostatka medicinskog kadra, kao i druga aktuelna pitanja od značaja za zdravstveni sektor.

Poseban značaj ove sjednice predstavlja činjenica da je direktor JZU Dom zdravlja Doboj, Vladimir Marković, dobio jednoglasnu podršku članova Aktiva te je reizabran za predsjednika Aktiva direktora domova zdravlja Republike Srpske.

Ova odluka predstavlja priznanje za dosadašnji rad, zalaganje i doprinos unapređenju primarne zdravstvene zaštite i obezbjeđivanju boljih uslova za zdravstvene radnike, ali i potvrdu povjerenja koje su mu ukazale kolege direktori zdravstvenih ustanova.

MEĐUNARODNI DAN BORBE PROTIV TUBERKULOZE

Tuberkuloza je zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Mycobacterium tuberculosis, a najčešće zahvata pluća. Prenosi se kapljičnim putem – kašljanjem, kihanjem ili govorom zaražene osobe. Iako je izlječiva i može se spriječiti, i dalje predstavlja ozbiljan zdravstveni izazov širom svijeta.

Prema podacima, u 2024. godini čak 10,7 miliona ljudi oboljelo je od tuberkuloze, dok je 1,23 miliona osoba izgubilo život od posljedica ove bolesti. Ovi podaci nas podsjećaju koliko je važno kontinuirano raditi na prevenciji, ranom otkrivanju i liječenju.

Ovogodišnja poruka “Da! Možemo okončati tuberkulozu.” naglašava da zajedničkim djelovanjem možemo napraviti promjene – kroz edukaciju, dostupnu zdravstvenu zaštitu i podršku oboljelima.

U JZU Dom zdravlja Doboj nosimo veliku odgovornost i doprinos kroz rano prepoznavanje simptoma i upućivanje na dalju dijagnostiku, kontinuirano praćenje i podršku pacijentima tokom liječenja, edukaciju stanovništva o prevenciji i značaju pravovremenog javljanja ljekaru te jačanje primarne zdravstvene zaštite kao prve linije odbrane.

ODRŽANA EDUKATIVNO INTERAKTIVNA RADIONICA ZA RODITELJE UČENIKA I NASTAVNO OSBOLJE U JU OŠ OZREN DONJA PAKLENICA

Dana 25.03.2026. godine u JU OŠ “Ozren” Donja Paklenica održana je edukativno-interaktivna radionica za roditelje učenika i nastavno osoblje na temu: “Kako ekranizam prepoznati kod djece”. Edukaciju su vodili radnici Doma zdravlja pri Centru za zaštitu mentalnog zdravlja dr Erik Dragic djeciji i adolescentni psihijatar, Mladenka Milanovic dipl. psiholog i Jelena Okilj dipl. logoped I surdoaudiolog. Cilj edukacije je ukazati na negativan uticaj prekomerne upotrebe elektronskih sadržaja na razvoj djece rane školske dobi.

OKRUGLI STO NA TEMU “PREDUZETNIŠTVO ŽENA U GRADU DOBOJU”

Predstavnice JZU Dom zdravlja Doboj učestvovale su u okruglom stolu na temu „Preduzetništvo žena u gradu Doboju: izazovi, potencijali i nove prilike“, koji je održan u organizaciji Kluba uspješnih preduzetnica regije Doboj.

Tokom susreta razgovarano je o izazovima i preprekama sa kojima se žene susreću u preduzetništvu, kao i o mogućnostima i mehanizmima podrške koji mogu doprinijeti njihovom daljem razvoju. Poseban fokus bio je na stvaranju održivog sistema podrške koji podrazumijeva saradnju institucija, privatnog sektora i organizacija civilnog društva.

JZU Dom zdravlja Doboj prepoznaje značaj ovakvih inicijativa i međusektorske saradnje, te će se i ubuduće rado odazivati događajima koji doprinose razvoju zajednice i unapređenju društvenih i ekonomskih prilika. Naša ustanova ostaje posvećena pružanju podrške i aktivnom učešću u inicijativama koje promovišu saradnju, ravnopravnost i napredak lokalne zajednice.

SVJETSKI DAN ORALNOG ZDRAVLJA

Nastavili smo obilježavanje Svjetskog dana oralnog zdravlja posjetom JU OŠ „Dositej Obradović“ Doboj.

Tom prilikom obavili smo preventivne stomatološke preglede učenika prvih razreda, te kroz edukativno druženje prezentovali pravilan način održavanja higijene usne duplje i razgovarali o različitim faktorima koji utiču na zdravlje zuba.

Kao i uvijek, posebnu pažnju posvetili smo najmlađima kroz igru, zabavu i interaktivan pristup, jer vjerujemo da se zdrave navike najlakše usvajaju na zanimljiv i djeci prilagođen način.

Zahvaljujemo se JU OŠ „Dositej Obradović“ Doboj na srdačnom gostoprimstvu i saradnji.

Nastavljamo sa aktivnostima koje promovišu prevenciju i očuvanje oralnog zdravlja od najranijeg uzrasta.